EZS

Elektronická Zabezpečovací Signalizace EZS, někdy také Poplachový zabezpečovací a Tísňový Systém – PZTS, je základním prvkem každé elektronické ostrahy osob a majetku. Její využití je široké od zabezpečení bytů, rodinných domů, rekreačních objektů, drobných provozoven až po rozlehlé výrobní a skladové areály nebo administrativní budovy.

EZS je soubor hardwarových prvků nainstalovaných v objektu. Každá EZS se skládá z ústředny, komunikačního modulu, napájecího zdroje se zálohou, ovládacího modulu a detekčních prvků. Ovládání ústředny se provádí buď pomocí klávesnice či bezdrátového ovladače v podobě klíčenky. Detekční prvky se dělí podle druhu zabezpečení buď vnitřních či vnějších prostor. Nejznámější prvky vnitřního zabezpečení jsou magnetická a pohybová čidla, detektory tříštění skla a požární detektory. Dále pak detektory úniku plynu nebo kapalin, čidla pro zaznamenávání technologických odchylek např. poklesů nebo nárůstů tlaku nebo detektorů poruch na zařízeních. Pro vnější zabezpečení prostor se používají pohybová čidla s příslušnou odolností, infra závory, plotové systémy aj. Velmi oblíbeným doplňkem je osobní tlačítko TÍSEŇ, které může být i přenosné. Dále bývá EZS ještě doplněna o venkovní zvukovou signalizaci (sirénu).

Při zachycení odchylek proti požadovanému stavu (nejčastěji se jedná o vstup nebo pokus o vstup pachatele do střeženého prostoru) EZS vyšle informaci o narušení na PCO. Tyto příchozí informace jsou 24 hodin denně monitorovány, vyhodnocovány a následně řešeny dle smluvních pokynů klienta.

Speciálním druhem zabezpečovacího zařízení je systém Videofied. Jedná se o kompletní video alarm systém, kde jsou zasílány v reálném čase na PCO spolu s poplachovými zprávami cca 10 vteřinové videosekvence z čidel vybavenými kamerou.  Pozor, neplést si se systémem EZS doplněného kamerami!!!

Použití více PCO softwarů na našem operátorském pracovišti přináší možnost připojení EZS systémů všech dodavatelů na českém trhu. Nejčastěji připojované systémy jsou například Paradox, Galaxy, Videofied, DSC, Eldes, Risco, Jablotron, Siemens, Texecom, Satel a další.